Stock & Crop Competition

The Stock and Crop Competiton is held annually and is open to all farmers in the Borders.  The competition is not about the best farm but judged on individual fields and groups of stocks.

STOCK AND CROP RESULTS 2016

NEWTOWN ST BOSWELLS & DISTRICT FARMERS CLUB

       
       
       

Best Field of Sheep

3rd

Eric Marshall

Judge

 

2nd

Philiphaugh Estate

Ewan McMillan

W T Sandilands Cup

1st

Grant Todd

 
       

Best Field of Cows

3rd

Jamie Scott

Judge

 

2nd

Graham Dagg

Scott Donaldson

Crailinghall Cup

1st

Ron Shaw

 
       

Best Field of Grazing Cattle

3rd

Eric Marshall

Judge

 

2nd

James Allen

Scott Donaldson

Charles Scott Salver

1st

Graham Dagg

 
       

Best Field of Winter Barley

3rd

Donald Maxwell

Judge

 

2nd

Robert Bruce

Andrew Hodge

Nelson Cup

1st

Philiphaugh Estate

 
       

Best Field of Spring Barley

3rd

Graham Dagg

Judge

 

2nd

Ron Shaw

Mike Tweedie

Sked Cup

1st

Douglas Younger

 
       

Best Field of Wheat

3rd

Graham Dagg

Judge

 

2nd

Robert Claydon

Andrew Warcup

Baywood Cup

1st

Mertoun Estate

 
       

Best Field of Oats

3rd

Andrew Grant

Judge

 

2nd

Douglas Tweedie

Daniel Seed

Wm Laidlaw Cup

1st

Graham Dagg

 
       

Best Field of OSR

3rd

Al Busby

Judge

 

2nd

Eric Marshall

John Hogg

Bibby Cup

1st

Robert Bruce

 
       

Best Field of Grass

3rd

Grant Todd

Judge

 

2nd

Ron Shaw

Giles Henry

John Dun Cup

1st

Eric Marshall

 
       

Best Crop Est without Plough

3rd

Graham Dagg (OSR)

Judge

 

2nd

Al Busby (OSR)

John Hogg

 

1st

Eric Marshall (OSR)

 
       

Best Field of Winter Ploughing

3rd

Stuart Shaw

Judge

 

2nd

Bob Howieson

Bobby Douglas

W M Doods Ltd Cup

1st

Jock Telford

Tom Stewart

       

Vintage Tractors

3rd

Kerr Renwick - Case

Judge

 

2nd

Bob Wardhaugh - Leyland

Alan Blaikie

 

1st

Gus Lowrie - John Deere

 
       

Stationary Engines

3rd

Daniel Robinson - JAP

Judge

 

2nd

Billy Chilsholm - Lister

Alan Blaikie

 

1st

Billy Chilsholm - Lister

 
       

Best Agricultural Exhibit

     
       

Morridgehall Cup

 

Gus Lowrie - John Deere

 
       

Young Sheep Handler

 

Ryan Jamieson

 
       
       

LONGNEWTON CUP

 

OVERALL WINNER

 
   

Graham Dagg

 
       
       

Sponsors

 

Agrii

Alexander Inglis

   

Agrimart

Dodds of Haddington

   

John Watson (Seeds)

Trevor Jackson

   

W M Dodds Ltd

Waverley Farm Contracts

   

Carrs Billington

Scotmin